Parafia św. Rodziny Gdańsk - Stogi

Porządek Mszy Św.

W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:

7.00,    9.30,   11.00,   12.30,    18.00

W DNI POWSZEDNIE:

6.30,   7.30, 17.00, 18.00

Godziny otwarcia poza okresem wakacji:

poniedziałek     9.00 - 11.00
środa i piątek:    9.00 - 11.00, 16
.00 – 17:30

W okresie wakacyjnym - w lipcu i sierpniu:

poniedziałek i piątek:     9.oo – 11.oo
środa:
    16.oo – 17.30

Intencje przyjmujemy w godzinach pracy biura lub po każdej niedzielnej Mszy Świętej w zakrystii.
Wezwania do chorego i sprawy pogrzebowe - tel. 608 585 386.

Adres:
ul. Rozłogi 4
80-658 Gdańsk
tel. 58 307 30 60

e-mail: stogi@diecezja.gda.pl

Numer konta:
23 1090 1098 0000 0001 1638 6163

Duszpasterze

 

 

 

 

 

 

 

Ks. kanonik Tadeusz Ławicki, święcenia kapłańskie 27.05.1995 w Gdańsku, proboszcz od 1.09.2009

 

 

 

 

 

 

Ks. Mikołaj Dacko, ur. 29.09.1978, święcenia kapłańskie 29.09.2002 w Gdyni, wikariusz od 31.08.2019 

  

Ks. Mateusz Warmijak, święcenia kapłańskie 19.06.1999 w Gdańsku, wikariusz  od 25.08.2022

 

  • Ks. Mirosław Łuczkowski, ur. 7.07.1957, święcenia kapłańskie 17.05.1986 w Pelplinie, pomoc duszpasterska od 23.09.2016

 

POPRZEDNI PROBOSZCZOWIE:

  • ks. Walerian Sześciuk (18.05.1948 - 20.11.1949) Urodził się w 1895 roku. Jako kapłan posługiwał kolejno w diecezjach: mohylewskiej, pińskiej, wileńskiej i gdańskiej. W latach dwudziestych był wikariuszem w Parafii św. Rocha w Białymstoku. Następnie studiował prawo w Rzymie. Po powrocie, w latach trzydziestych był administratorem w Dojlidach. Administrator Parafii św. Trójcy w Juchnowcu w latach 1936 - 1944 i 1945 - 1946. Od 1946 roku w Diecezji Gdańskiej. W latach 1946 - 1948 proboszcz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Brętowie. W latach 1948 - 1949 był pierwszym proboszczem naszej Parafii. W latach 1951 - 1952 proboszcz Bazyliki Mariackiej. Zmarł 30.03.1957. Pochowany na Cmentarzu Wszystkich Świętych (dawniej Cmentarz św. Rocha) w Białymstoku. 
  • ks. Tomasz Trębacz (21.11.1949 - 31.07.1950)
  • ks. Roman Siudek (1.08.1950 - 19.10.1955) 

    Ks. Roman Siudek, syn Piotra i Marii z domu Borowiec, urodził się 8 listopada 1910 roku w miejscowości Zbrojów, parafii Bliżyn, w diecezji sandomierskiej. Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Sandomierzu został 6 czerwca 1937 roku wyświęcony na kapłana. Wojna zastała go jako młodego, pełnego zapału księdza. Rozpoczął pracę w Radomiu, brał udział w tajnym nauczaniu, ale wkrótce zmuszony był do opuszczenia placówki i ukrywania się w małej miejscowości w Górach Świętokrzyskich. Tam zetknął się z partyzantami, co rozbudziło jeszcze większe uczucia patriotyczne.

    Po wojnie studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał stopień magistra pedagogiki. W 1950 roku ks. Roman przyjechał do Gdańska. Poza pracą duszpasterską prowadził zajęcia katechetyczne w szkołach, m.in. w Szkole Morskiej w Gdyni. Lubił młodzież i pracę pedagogiczną, obok wiedzy religijnej przekazywał swoim uczniom wartości patriotyczne wyniesione ze swojej szkoły, z seminarium i z doświadczenia czasów okupacji. 

    Lata okupacji, praca w szkolnictwie pod rządami komunistycznymi oraz obowiązki proboszcza w Parafii św. Rodziny na Stogach (1950-1955), w Parafii Chrystusa Króla w Gdańsku (1955-1958), a potem w Parafii NMP Królowej Różańca Św. na Przymorzu (1958-1971) kształtowały charakter ks. Siudka. Był księdzem podejmującym walkę z komunistycznym reżimem. W kontaktach z władzami, w kazaniach jako proboszcz, występował w obronie młodzieży i swoich parafian.

    W 1971 roku wyjechał do Radomia, który kojarzył mu się z radosną pracą pierwszych lat kapłaństwa i wspomnieniami z odważnej pracy podczas okupacji. Tam przyczynił się do uwolnienia wędrującego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, zamkniętego w zakrystii radomskiego kościoła.

    W 1977 roku powrócił do Gdańska. Był kapelanem w domu zakonnym w Nowym Porcie, służył pomocą duszpasterską w parafii w Nowym Porcie, a ostatni okres życia spędził w Parafii NMP Królowej Różańca Św. na Przymorzu. Chętnie odprawiał Msze św. i spowiadał. Zmarł 11 stycznia 1992 roku, w wieku 81 lat i został pochowany na cmentarzu w Bliżynach.

  • ks. Tadeusz Cabała (20.10.1955 - 9.10.1973)
  • ks. Józef Mietła (10.10.1973 - 31.08.2009) Urodził się 17 marca 1940 roku w Jadownikach koło Brzeska jako syn Jana i Janiny z domu Topolskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej został przyjęty do Gimnazjum w Brzesku - Okocimie. Maturę zdał w 1957 roku i w lipcu tegoż roku złożył dokumenty w Biskupim Seminarium Duchownym w Gdańsku Oliwie. Został przyjęty przez księdza biskupa Edmunda Nowickiego. Dekret biskupi erygujący Seminarium został ogłoszony 27.10.1957 r. Rocznik ks. Józefa, pierwszy w nowootwartym Seminarium  rozpoczął zajęcia 28 października. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Edmunda Nowickiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: św. Antoniego w Gdańsku Brzeźnie, św. Barbary i Chrystusa Króla w Gdańsku. 24 grudnia 1968 roku został mianowany proboszczem Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Marzęcinie k. Elbląga i wicedziekanem Dekanatu Nowy Dwór Gdański. 

          10 października 1973 roku został najpierw administratorem, a po trzech latach proboszczem Parafii św. Rodziny w Gdańsku Stogach, położonej na Wyspie Portowej, liczącej z czasem nawet 15 tysięcy wiernych. Na Stogach, oprócz codziennej posługi prowadził również duszpasterstwo rodzin, świata pracy, wczasowo - turystyczne, ludzi morza i pielgrzymkowe. W latach 70. udało się przeprowadzić kapitalny remont domu parafialnego, w którego podziemiach powstała kolejna sala katechetyczna. W 1981 roku władze wojewódzkie, po kilkunastu latach starań pozwoliły na rozbudowę kościoła. Świątynia została rozbudowana i wyposażona w latach 1983 - 85. Przed kościołem stanęła grota Matki Bożej Lurdzkiej, plac kościelny został ogrodzony trwałym płotem. W 1998 roku Parafia obchodziła Jubileusz 50-lecia. Uroczystość była transmitowana w Radiu Maryja. 

          Ks. kanonik Józef Mietła służył w stogowskiej Parafii przez 36 lat. Na emeryturę przeszedł 1 września 2009 roku, po czym zamieszkał na terenie Parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku Chełmie, gdzie nadal służy pomocą duszpasterską i przygotowuje się na spotkanie z Bogiem. 22.05.2023 sprawował uroczystą Mszę św. dla stogowskiej wspónoty parafialnej z okazji jubileuszu 60-lecia kapłaństwa.

***********************************************

KAPŁANI POCHODZĄCY ZE STOGÓW (w kolejności alfabetycznej):

- o. Tomasz Abramowicz, pijar,

-ks. Krzysztof Bałbaczyński

+ ks. Stanisław Bogdanowicz

- ks. Marek Cieślak

+ ks. Jerzy Kuhnbaum,

+ ks. Kazimierz Kloskowski

- ks. Cezary Kostro

- o. Janusz Krużycki, franciszkanin

- ks. Jan Mielewski

- ks. Krzysztof Ostasz

- o. Jan Skłodowski, dominikanin

- ks. Grzegorz Skwierawski

- ks. Krzysztof Stachowski

 

Zdjęcia

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
22 0.057873010635376